Laboratorinė įranga, Analitinė įranga, Patirtis

Lietuvoje jau veikia pirmosios skaitmeninės laboratorijos

Gaismas mikroskops

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Gamtos mokslų fakultete (GMF) atnaujintos augalų biologijos ir gyvūnų biologijos laboratorijos. Jose būsimi jaunieji tyrėjai jau gali išbandyti skaitmenizuotai edukacijai pritaikytus išmanius mikroskopus.

„Europoje ir Lietuvoje skaitmenizacija yra vienas iš aktualiausių prioritetų, tad nusprendėme kiek įmanoma labiau vykdyti skaitmeninę plėtrą ir modernizuoti mokslo ir mokymosi poreikiams pritaikytas universiteto laboratorijas. Džiugu, kad radome priemones, kurios atitinka pasaulinio lygio standartus ir garantuoja geresnį studentų paruošimą ateičiai“, – teigia VDU Gamtos mokslų fakulteto dekanas, prof. dr. Saulius Mickevičius.

Laboratorijose sukūrė aktyvaus mokymosi sąlygas

Įgyvendinant Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamą projektą, universitetas įsigijo 10 vokiečių gamintojo Carl Zeiss Microscopy mikroskopų. Ši mikroskopinė įranga sudaro skaitmeninės laboratorijos pagrindą.

Dalis tarpusavyje sujungtų mikroskopų turi integruotas aukštos kokybės vaizdo kameras. Jos leidžia vizualizuoti net smulkiausias tyrimų objektų detales ir paskaitų dalyviams rodyti didelės raiškos vaizdą. Mikroskopuose įdiegta speciali programinė įranga sudaro sąlygas šiais vaizdais tiesiogiai dalintis tarpusavyje, naudojant kompiuterį ar išmanųjį telefoną.

„Dėstytojas, laboratorijos vadovas gali stebėti visų mikroskopų veiklą, diskutuoti su praktinio užsiėmimo dalyviais, jiems patarti ar pakoreguoti darbus. Taip pat prijungti studento mikroskopą prie savo kompiuterio ir tiesiogiai bendrinti kameros teikiamą vaizdą iš mikroskopo su visais nuotolinio darbo dalyviais. Darbo metu studentai gali dalintis ir aptarti padarytas nuotraukas ar vaizdo transliacijas“, – įspūdžiais dalijasi Vytauto Didžiojo universiteto dėstytoja, doc. dr. Ingrida Šatkauskienė, ir papildo, kad sujungti tarpusavyje mikroskopai sukuria interaktyvią skaitmeninę erdvę. Jaunajai kartai toks mokymosi būdas yra daug patrauklesnis, kadangi padidina ir išlaiko dėmesį, o dėstytojui suteikia daugiau laisvės kurti praktiškai pritaikomą mokymų turinį.

Skaitmenizacija lemia geresnius mokymosi rezultatus

Pasak doc. dr. Juditos Žukauskienės, inovatyvi ir skaitmenizuota universitetų mokomųjų laboratorijų aplinka yra labai svarbi mokomajai aplinkai. „Geresnė vaizdo raiška ir kokybė sudaro geresnes sąlygas pamatyti tikslesnius vaizdus, o bendras visų studentų matomas vaizdas viename ekrane leidžia pamatyti daugiau skirtingų vaizdų ir susidaryti pilnesnį tyrinėjamo objekto vaizdą. Tai didina bendrą suvokimą ir lemia geresnius mokymosi rezultatus“, – teigia mokslo paslaugų vadybininkė.

J. Žukauskienė pastebi, kad laboratorinių darbų metu gautas skaitmeninis asmeninis vaizdas suteikia galimybę pratęsti pradėtus darbus iš bet kurios vietos. „Studentai galės tiksliai atkartoti vaizdus, pažymėti reikiamas sandaros dalis net ir nebūdami laboratorijoje. Galimybė laboratorijoje nufotografuotus vaizdus analizuoti pagal individualius poreikius motyvuoja siekti geresnių mokymosi rezultatų“, – teigia specialistė. Mikroskopinė įranga išsaugo nenutrūkstamą mokymosi procesą net ir pandemijos laikotarpiu, kai laboratorijoje darbuojasi daugiau žmonių, o būtina išlaikyti socialinę distanciją.

Mikroskopinė įranga pagelbės daugeliui studentų

Biologės doc. dr. I. Šatkauskienės teigimu, su šia įranga bus fotografuojami ir filmuojami įvairūs mikroskopiniai objektai, organizmai ir atliekami jų matavimai. Pavyzdžiui, atliekami tyrimai su parazitinėmis kirmėlėmis ir jų lervinėmis stadijomis dėlėse ir stuburiniuose gyvūnuose, ektoparazitinėmis erkėmis, blusomis.

„Daugelis paminėtų organizmų mikroskopiniai, siekiantys vos kelis mikrometrus. Morfologinei jų analizei reikia kokybiškos mikroskopinės įrangos. Įsigyti mikroskopai bus naudingi, atliekant dirvožemio ir vandens būklės bei bioįvairovės vertinimus, dirbant su vienaląsčiais protistais – kiautinėmis amebomis ir mikroeukariotiniais organizmais, tokiais kaip lėtūnais, kurie, nors ir daugialąsčiai, tačiau dydžiu prilygsta vienaląsčiams“, – pasakoja mokslininkė.

Pažangi įranga bus naudojama VDU Gamtos mokslų fakulteto bakalaurantų ir magistrantų, studijuojančių augalų ir gyvūnų biologiją, fiziologiją, ląstelės biologiją. Studentai taip pat galės atlikti mikroskopinę analizę savo tiriamiesiems baigiamiesiems darbams, būdinant augalus, vabzdžius ir kitus tyrimo objektus.

Mokslo ir studijų infrastruktūros atnaujinimas skirtas skatinti susidomėjimą gamtos mokslų disciplina, padėti ugdyti kintantiems darbo rinkos poreikiams reikalingas naujas kompetencijas. Viliamasi, kad nauja mikroskopinė įranga pagerins mokymosi proceso kokybę, padidins studentų pasitenkinimą, motyvaciją domėtis gamtos mokslais ir dar labiau išplės studentų karjeros galimybes.

Skaitmeninės klasės taip pat veikia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos fakultete ir Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje.