Akcijos, Analitinė įranga, Patirtis, Sprendimai pramonei

Carl Zeiss mikroskopai naudojami širdies nervinių ląstelių tyrinėjimams

Carl Zeiss mikroskopai LSMU Medicinos fakulteto Anatomijos instituto laboratorijų pasirinkimas.

Garbingą 100 metų jubiliejų nesenai atšventusio LSMU Medicinos fakulteto Anatomijos instituto laboratorijose galima rasti įspūdingą šiuolaikinės mikroskopijos įrangos kolekciją. Didžiąją jos dalį sudaro Carl Zeiss mikroskopai, kuriais mokslininkai naudojasi, atliekant širdies nervų sistemos morfologinius, histocheminius ir elektronomikroskopinius tyrimus.

Apie naudojimosi mikroskopais patirtį ir įspūdžius kalbamės su Anatomijos instituto vadovu, profesoriumi Dainiumi Haroldu Pauža.

Kaune įsikūrusiame institute yra vykdomi žmogaus ir eksperimentinių gyvūnų širdies vidusieninio nervinio rezginio (ŠNR) ir nervinių mazgų pasiskirstymo, struktūrinės ir ultrastruktūrinės organizacijos ypatybių bei neurocheminių charakteristikų tyrinėjimai. „Tiriame meilės organą – širdį, tiksliau nervines ląsteles širdyje, tad galima sakyti analizuojame širdies jausmus“, – paaiškina profesorius D. H. Pauža.

Mokslininkai naudoja modernią Carl Zeiss įrangą

Tyrimams atlikti be kitų prietaisų mokslininkų grupė jau ilgą laiką naudoja modernią technologinę Carl Zeiss įrangą. Pasiteiravus apie patirtis, profesorius teigia, jog šia įranga yra labai patenkintas. „Darbas su mikroskopais vyksta labai gerai. Didelis jų privalumas yra tai, kad jie retai genda, o šia įranga specialistams yra patogu ir paprasta naudotis“, – Dainius Haroldas Pauža.

Neretai renkantis mikroskopijai skirtus prietaisus, būna sunku įvertinti savo poreikius. Dažniausiai priimamas paprastesnis ir pigesnis sprendimas, kuris po kurio laiko nuvilia ar pradeda nebepatenkinti lūkesčių. Profesoriaus teigimu, Carl Zeiss mikroskopai šiuo metu yra geriausias sprendimas tiems, kurie vertina aukštą kokybę, o tokia investicija ilgainiui atsiperka, kadangi šie prietaisai labai ilgai tarnauja.

image 2022 07 20 225515357
ZEISS mikroskopas LSMU laboratorijoje

„Viliuosi, kad Lietuvoje vis daugiau mokslo įstaigų ir centrų įsigis pažangios technologinės įrangos ir gebės išnaudoti visas jos galimybes. Šiuo metu vis dar nėra susiformavęs pakankamas poreikis, trūksta kvalifikuotų specialistų ir, žinoma, entuziazmo“, – teigia Anatomijos instituto vadovas, profesorius Dainius Haroldas Pauža.

Šiame institute galima rasti stereoskopinį mikroskopą Stemi 2000, šviesinį mikroskopą Axio Imager Z1, M1 ir M2, konfokalinį mikroskopą Axio Observer LSM 700. Taip pat yra naudojama Axio Vision ir ZEN 2010 programinė įranga.